Kalendarz badań dla kobiety. Nowy rok, czyli - bardziej, więcej, częściej!

Agata Cygan
2015-01-22
Kalendarz badań dla kobiety. Nowy rok, czyli - bardziej, więcej, częściej!
Nowy rok to czas postanowień w stylu „mniej”, „rzadziej”, „wolniej”… Jemy więc mniej słodyczy, rzadziej narzekamy i staramy się nieco zwolnić tempa. Tymczasem my chcemy Was zachęcić do tego, byście w tym nowym roku - „bardziej”, „więcej” i „częściej”!

Polki uchodzą za kobiety, które udają się z wizytą do lekarza dopiero wtedy, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Co gorsza, często okres pomiędzy pierwszymi objawami choroby a diagnozą wypełnia samoleczenie domowymi specyfikami bądź środkami polecanymi przez farmaceutę. Tymczasem, zgłaszanie się do lekarza zaraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów to niezbędne minimum - wcale nie jest sytuacją pożądaną i zalecaną!

- Kobieta, która jest świadoma wagi swojego zdrowia nie czeka, aż zacznie ono szwankować - sprawdza je regularnie i nie dopuszcza do tego, by narazić je na jakiekolwiek niebezpieczeństwo . Badania profilaktyczne powinny stać się więc pierwszym punktem naszych postanowień noworocznych - zauważają twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię" (www.kobiecosc.info) i proponują, byśmy wszystkie w tym nowym roku:

  • bardziej świadomie podeszły do swojego zdrowia intymnego,
  • więcej czasu poświęciły pielęgnacji i dbaniu o swoją kobiecość,
  • częściej odwiedzały ginekologa.

Dobrze się czujesz? Idź na badania!

Co ciekawe, zdaniem twórców serwisu, dojrzale podchodząca do swojego zdrowia kobieta kontroluje je nawet wtedy, kiedy czuje się fantastycznie:

- Dobre samopoczucie to wręcz idealny powód do tego, by wybrać się na badania! Kiedy przeżywamy w swoim życiu pozytywne chwile, jesteśmy dobrze nastawione do świata, wówczas wszystko widzimy w bardziej kolorowych barwach. Takie optymistyczne podejście do życia znacznie ułatwi decyzję o wybraniu się na badania. Jak zauważają autorzy kampanii, jednym z częstych powodów unikania wizyt lekarskich, na jakie wskazują kobiety, jest obawa przed złą diagnozą. „Nie idę, bo się boję, że coś mi wynajdą" - takie wytłumaczenie można usłyszeć z kobiecych ust zdecydowanie zbyt często. A przecież ona i tak ma wystarczająco dużo problemów...

- Idźmy więc na badania wtedy, kiedy czujemy się dobrze! W okresie znakomitego zdrowia i pełnej sprawności. Tym bardziej, że właśnie wtedy najłatwiej przeoczyć niepokojące objawy... - podsumowują.

Profilaktyka – największa przyjaciółka kobiety

Oprócz zimowej sesji, wywiadówki syna czy spotkania ze znajomymi, w naszym nowym kalendarzu powinno się więc znaleźć miejsce dla innej, równie ważnej przyjaciółki. Takiej, na której zawsze możemy polegać i która bez owijania w bawełnę powie nam „co jest na rzeczy" - nawet, jeśli nie będzie to szczególnie miłe. Z czasem jednak docenimy jej szczerość, bo to właśnie ona pozwoli nam uchronić się przed poważnymi kłopotami. W tym nowym roku znajdźmy więc czas na - profilaktykę: (wydrukuj i powieś w widocznym miejscu!)

  • Badanie ginekologiczne - profilaktyka chorób intymnych

Pierwsze badanie ginekologiczne powinno zostać przeprowadzone w wieku 18 lat, chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, inne dolegliwości). W okresie pomiędzy 25. a 35. r.ż. zaleca się wykonywać badanie raz do roku, chyba, że kobieta stosuje antykoncepcję - wówczas warto przeprowadzić je przy każdej wizycie, dotyczącej wypisania recepty.

  • USG ginekologiczne (przezbrzuszne, dopochwowe lub doodbytnicze) - profilaktyka chorób intymnych

Badanie to powinno być uzupełnieniem badania ginekologicznego, ponieważ pozwala na wykrycie nieprawidłowości, które trudno rozpoznać w badaniu palpacyjnym.

  • Cytologia - profilaktyka raka szyjki macicy

Mimo powszechnego twierdzenia, że rak szyjki macicy jest schorzeniem dziedzicznym, nie jest to prawdą - kobieta, w której rodzinie były już przypadki tego nowotworu, znajduje się po prostu w grupie większego ryzyka. Pierwsze badanie należy wykonać przed rozpoczęciem współżycia, a jeśli kobieta nie współżyje, w okolicach 25 r.ż. Badanie cytologiczne warto wykonać raz do roku, ewentualnie - raz na 3 lata, najlepiej pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu.

  • Samobadanie piersi - profilaktyka raka piersi

To badanie każda kobieta po 20. r.ż. powinna wykonywać samodzielnie, raz w miesiącu, w tym samym, początkowym dniu cyklu - jeżeli kobieta miesiączkuje, najlepiej 2. lub 3. dnia po zakończonym okresie, a jeśli nie - w jednym, ustalonym dniu miesiąca. Każdą niepokojącą zmianę - wielkości, zabarwienia, kształtu, należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem.

  • USG piersi - profilaktyka raka piersi

USG piersi można wykonywać w dowolnym momencie, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. Pierwsze badanie warto przeprowadzić już po 20. r.ż., zaś obowiązkowo w okolicach 30 lat. Badanie warto powtarzać co roku (przynajmniej do 40 r.ż.) - szczególnie, jeśli w rodzinie były przypadki raka piersi lub kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną.

  • Mammografia - profilaktyka raka piersi

Pierwszą mammografię wystarczy wykonać po ukończeniu 40 lat, ponieważ wcześniej wystarczającym badaniem jest USG piersi. Mammografię warto powtarzać raz na dwa lata, chyba, że w rodzinie były przypadki raka piersi - wówczas badanie warto przeprowadzić w okolicach 35 r.ż. i powtarzać każdego roku. Również po 50. r.ż. warto powtarzać badanie raz do roku.

Profilaktyka to słowo, które każda z nas powinna zapisać w swoim nowym kalendarzu drukowanymi literami. Takie podejście pozwoli nam wyprzedzić chorobę lub zapobiec jej konsekwencjom, bo: - Tylko wczesne diagnozy dają szanse na podjęcie skutecznego leczenia i zahamowanie rozwoju niebezpiecznych chorób, a co za tym idzie - bardziej komfortowe i świadome życie - podsumowują twórcy kampanii.

Więcej informacji na temat profilaktyki zdrowia intymnego znajdziesz na www.kobiecosc.info.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.