Latem masz większe szanse na zajście w ciążę - dlaczego?

Agata Cygan
2015-08-10
Latem masz większe szanse na zajście w ciążę - dlaczego?
Z pewnością słyszeliście już o tym, że w okresie letnim szanse na zapłodnienie są większe niż przykładowo - jesienią czy zimą. Ale czy wiecie dlaczego?

Pożegnanie ze stresem

O tym, że stres wydatnie obniża szanse na zajście w ciążę, z pewnością nikomu nie trzeba przypominać. Podobnie jak o tym, że wakacyjne wyjazdy, odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków pozwala się od niego oderwać i zapomnieć o tym, co „trzeba" czy „pasowałoby". To właśnie dlatego parom, które bezskutecznie starają się o dziecko, poleca się wyjazd, odpoczynek, odprężenie z dala od domu i natrętnych myśli.

Magia słońca

Część tajemnicy tkwi nie gdzie indziej, ale właśnie w słońcu - dostarczycielu cennej witaminy D. Jak dowiodły badania, wpływa ona wydatnie na jakość i ruchliwość plemników, a poziom testosteronu ma rosnąć wraz ze wzrostem jej stężenia.

Co ciekawe, słońce sprzyja nie tylko przyszłym ojcom - badania wyraźnie sugerują, że poziom wytwarzanej w kobiecym organizmie za sprawą słońca witaminy D ma także nieocenione znaczenie w funkcjonowaniu estrogenu. Zbyt niski powoduje, że błona wyścielająca macicę nie jest odpowiednio pogrubiona, a to niestety - zwiększa możliwość ewentualnego poronienia.

To nie wszystko - witamina D stymuluje wytwarzanie hormonów, których zbyt niskie stężenie może wywołać problemy z owulacją, zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz PCOS - problemy niesprzyjające zajściu w ciążę.

Lepszy nastrój

Oczywiście to niejedyny sposób, w jaki gorące promienie sprzyjają zapłodnieniu - w zależności od dawki światła słonecznego ludzki organizm produkuje inne stężenia ważnych dla jego funkcjonowania hormonów. W czasie ekspozycji na słońce rośnie przykładowo ilość serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęścia.

Nic więc dziwnego, że w okresie letnim, kiedy dni są długie i słoneczne, czujemy się lepiej - mamy lepszy nastrój, samopoczucie i jesteśmy dla siebie milsi. Latem zmniejsza się też senność, dlatego nie zasypiamy zaraz po wskoczeniu pod ciepłą kołdrę...

Większa ochota na seks

Poczucie większej swobody i wakacyjnego luzu wywołuje w nas nieodparte wrażenie, że możemy pozwolić sobie na więcej - przecież w lecie wszystko wydaje się prostsze i bardziej kolorowe. Tym bardziej, że czujemy się wówczas bardziej atrakcyjni, a to zwiększa naszą pewność siebie - również tę w sypialni.

W okresie letnim jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej - także i tej przyjemnej. No i jeszcze jedna obserwacja - latem proces pocenia się jest nasilony, a nie wszyscy zapewne wiedzą, że wywołuje to inny mechanizm - przyspiesza wydzielanie feromonów. W porze letniej szaleją więc zarówno męskie, jak i kobiece hormony, które w tym czasie działają na zwiększonych obrotach, zwiększając jednocześnie - naszą sprawność seksualną. Dzięki temu możemy kochać się dłużej i - bardziej owocnie!


-----------

Zanim znikniecie na plaży na długie godziny pamiętajcie, że do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie wcale nie potrzeba wielogodzinnego wylegiwania się na pełnym słońcu. Już kwadrans czy pół godziny dziennie (w zależności od karnacji) może się okazać dawką w zupełności wystarczającą.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.