Nazwa metody pochodzi od nazwiska jej twórczyni - Marii Montessori. Była to włoska lekarka, która żyła w latach 1870-1952. Co ciekawe, po ukończeniu szkoły średniej zdecydowała się studiować medycynę i została jedną z pierwszych kobiet-lekarzy we Włoszech. Na ówczesne czasy była to śmiała i niecodzienna decyzja. Podwaliną pod jej własną metodę pedagogiczną były badania dzieci
z problemami psychicznymi, które później zostały rozszerzone na wszystkie dzieci.
Jej myśl pedagogiczna zmieniła wiele w ówczesnym postrzeganiu edukacji małych dzieci (a były to lata 20. XX wieku), była prekursorką nowoczesnego podejścia do tego tematu. To, jak wiele wniosła sprawiło, iż jej wizerunek pojawił się na niegdysiejszym włoskim banknocie o nominale 1000 lirów.
Tworząc swoją metodę, Montessori oparła ją na doświadczeniu oraz wiedzy - pracowała z dziećmi cały czas, była też przecież lekarzem. To połączenie pozwoliło jej stworzyć nowy system edukacyjny oparty o medycynę, psychologię, pedagogikę, filozofię. Jakie założenia stoją u podstaw Metody Montessori?
Tak zwane Materiały Montessori to materiały dydaktyczne, czyli to, co pomaga dziecku uczyć się, co ma je zaciekawić i przykuć uwagę. Są proste, ale bardzo estetyczne. Co ważne, każdy egzemplarz występuje w placówce tylko jeden raz. Ich konstrukcja umożliwia samodzielne korygowanie błędów, są też stworzone w taki sposób, aby stopniować trudność oraz pobudzać różne zmysły.
W Pedagogice wg Montessori dzieci uczą się tego, na co w danym momencie mają ochotę. W przedszkolu montessoriańskim nie zmusza się ich np. do nadganiania liczenia jeśli są zdecydowanie bardziej zainteresowane i uzdolnione w kierunku liter, czytania, pisania. Wynika to z założenia, że w pierwszych latach życia maluchy najlepiej uczą się przez zabawę, a dziecko powinno przede wszystkim rozwijać wtedy swoje zainteresowania i umiejętności. Ma to być jednak rozwój indywidualny i swobodny, a nie narzucony. Dziecko nie może być do niczego zmuszane. Właśnie dlatego w przedszkolu montessoriańskim w grupie, w której znajduje się trzydzieścioro dzieci, każde może zajmować się czymś zupełnie innym w danym czasie. Nauczyciel wszystko monitoruje i wspiera maluchy.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.