Wyprawka do żłobka – lista

Agata Cygan
2018-08-13
Wyprawka do żłobka – lista
Już niebawem zaczynacie przygodę ze żłobkiem, a ty nadal nie wiesz, co będzie wam potrzebne, a z czego lepiej zrezygnować? Podrzucamy kilka podpowiedzi!

Mimo, że w pierwszej chwili hasło „wyprawka do żłobka" może wywoływać nie lada panikę (a przynajmniej konsternację), uspokajamy - ta do szpitala była z pewnością zdecydowanie większym wyzwaniem. Prawdopodobnie większość potrzebnych rzeczy masz już w mieszkaniu - i to zapewne w kilku egzemplarzach.

Co będzie potrzebne w żłobku?

Sporo zależy od tego, czy dziecko będzie chodziło do żłobka państwowego czy prywatnego (często w tym drugim więcej przedmiotów zapewnia sama placówka). W większości żłobków rodzice zapisujący dziecko otrzymują specjalną rozpiskę, na której znajdują się wszystkie potrzebne przedmioty. Jeśli w waszym żłobku jest inaczej, możecie poprosić personel o wskazówki albo skorzystać z naszej listy - przedstawiamy spis rzeczy, które powinny się znaleźć w każdej wyprawce:

Przybory toaletowe:

 • szczoteczka i pasta do zębów oraz kubeczek,
 • szczotka/grzebień do włosów,
 • ręcznik do rąk,
 • pampersy (w zależności od żłobka: cała paczka albo zapas na określony czas np. na tydzień) lub nocnik, chusteczki nawilżane, krem do pupy,
 • pościel (kołdra, poszewki, prześcieradło - wiele placówek prywatnych je zapewnia) i piżamka (najlepiej dwuczęściowa)

Ubrania:

 • obuwie zmienne (najlepiej kapcie na zatrzaski bądź rzepy, ale bez sznurówek, z twardą piętką, przewiewne, wykonane z oddychających materiałów) oraz worek na kapcie,
 • zapasowe ubranka (bluzki, koszulki, spodenki, majtki, skarpetki, rajstopki) - przede wszystkim wygodne, niekrępujące ruchów; ubranka można donosić codziennie lub przynieść więcej ubranek na początku,
 • ubranka na zewnątrz - buty, kalosze, kurtka, płaszczyk przeciwdeszczowy, czapka, spodnie nieprzemakalne, a w zimie także rękawiczki i szalik,
 • materiałowe woreczki na przedmioty dziecka.

Poza tym może się też przydać kilka rzeczy, które z reguły nie znajdują się na listach wyprawkowych. To w szczególności:

 • ulubiona maskotka/zabawka/kocyk,
 • smoczek - jeśli dziecko jeszcze z niego korzysta,
 • mleko modyfikowane i butelka - jeśli dziecko jeszcze z niej korzysta,
 • ulubiony kubek/bidon/niekapek,
 • śliniaki.

Pamiętaj - jeśli zdarzy się, że dziecko zabrudzi czy przesiusia ostatnie spodenki, nie będzie chodziło półnagie czy w samej w pieluszce - żłobki zazwyczaj są przygotowane na takie sytuacje i mają na stanie zapasowe ubranka oraz inne akcesoria.

Podpisywać czy nie?

W wielu placówkach istnieje wymóg, by wszystkie przedmioty należące do dziecka były podpisane jego imieniem i nazwiskiem. Artykuły plastikowe, jak np. przybory toaletowe można opisać niezmywalnym pisakiem lub markerem, a ubranka oznaczyć np. haftem, wszywką, „wprsowanką" czy tasiemką z imieniem. Można też pokusić się o specjalne personalizowane naklejki. W innych miejscach takie wymaganie nie istnieje - ubranka są po prostu chowane do szafki dziecka. Jeśli jednak zależy nam na tym, by jakaś rzecz się nie zapodziała (i nie odnalazła po pół roku u innego malucha - dzieci mogą mieć podobne lub identyczne ubranka czy akcesoria), zawsze można „asekuracyjnie" oznaczyć rzeczy należące do naszej pociechy. Do wyprawki dziecka zawsze warto też dołączyć informacje o jego nawykach, preferencjach żywieniowych oraz wskazówki, co pomaga mu zasnąć albo się uspokoić.

Drodzy rodzice, mający już przygodę ze żłobkiem za sobą - co jeszcze dodalibyście do naszej listy?

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.