Różyczka

lek. med. Witold Kłosiński
2009-05-25
Różyczka
Różyczka to wysypkowa choroba zakaźna wywołana przez wirus. Zazwyczaj ma przebieg łagodny, ale przebyta w pierwszych miesiącach ciąży może spowodować poronienie albo wady wrodzone u dziecka.

Zakażenie następuje drogą kropelkową, a wrotami zakażenia są nos i gardło. Osoba chora na różyczkę jest zakaźna dla otoczenia tydzień przed wystąpieniem wysypki i do tygodnia po jej ustąpieniu.

Epidemie różyczki występują późną zimą i na wiosnę. Okres wylęgania choroby wynosi od 14 do 21 dni, po czym pojawia się gorączka i powiększenie węzłów chłonnych potylicznych, szyjnych i karkowych. Po kilku  dniach okresu gorączkowego następuje wysiew charakterystycznej grudkowo – plamistej wysypki na twarzy i całym ciele. Wysypka utrzymuje się ok. 3 dni i stopniowo zanika. Zdarzają się również przypadki różyczki bez wysypki, a jedynie z powiększeniem węzłów chłonnych.

W celach profilaktycznych zaleca się szczepienie dzieci przeciw różyczce między 15. miesiącem życia a okresem pokwitania.

Nie szczepi się kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta, która planuje dziecko nie jest pewna, czy przeszła różyczkę i nie była szczepiona, powinna przed zajściem w ciążę oznaczyć sobie przeciwciała przeciw wirusowi różyczki. W razie nieobecności przeciwciał przyszła matka powinna się zaszczepić, ale nie później niż 3 miesiące przed zajściem w ciążę.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.