Encyklopedia

Badanie dopplerowskie

Badanie dopplerowskie (badanie metodą Dopplera) — to badanie USG, wykorzystujące zjawisko nazywane "efektem dopplera". Zjawisko to polega na zmianie częstotliwości fali akustycznej odbitej od ruchomej przeszkody. Zbliżanie się przeszkody do źródła fali powoduje wzrost częstotliwości, a oddalanie - zmniejszenie częstotliwości odbitej fali. Różnica tych częstotliwości zwana jest przesunięciem dopplerowskim. Ultrasonografia dopplerowska  jest wykorzystywana do oceny przepływu krwi przez dane naczynie czy strukturę oraz do oszacowania takich parametrów przepływu jak jego kierunek i prędkość. Można też tą metodą ocenić zmiany prędkości przepływu krwi w miejscu przeszkody wewnątrznaczyniowej czy przewężenia całego naczynia oraz przedstawić unaczynienie patologicznego guza oraz obliczyć ilościowe parametry przepływu krwi.

Zaletą badania Dopplera jest jego nieinwazyjność i bezbolesność.

Metodą Dopplera bada się:

- guzy,
- nogi,
- narządy płciowe,
- narządy jamy brzusznej,
- serce,
- tętnice podobojczykowe,
- tętnice szyjne.

Wskazania do przeprowadzenia badania dopplerowskiego:

- przewlekła niewydolność żylna,
- zakrzepowe zapalenia żył,
- ocena stanu krążenia narządów przeszczepionych,
- tętniaki aorty i naczyń brzusznych,
- stany kliniczne sugerujące przetoki naczyniowe.

Przebieg badania Dopplera USG:

Na skórę badanej części ciała nakładany jest chłodny żel, który ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej i przesuwanie głowicy ultrasonografu. Głowica jest przykładana i wodzona na powierzchni badanej części ciała. Obserwując obraz na ekranie monitora, uzyskujemy efekt badania. Czynnikiem wyróżniającym badanie Dopplera od zwykłego badania USG jest towarzyszący mu efekt dźwiękowy - szum krwi przepływającej przez naczynia.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55