Encyklopedia

Ciemieniucha

Ciemieniucha (łac. dermatitis seborrhoicum neonatorum) — to niemowlęca postać łojotokowego zapalenia skóry. Objawia się złuszczaniem suchych fragmentów naskórka, które mogą tworzyć na głowie dziecka "czapeczkę", pokrywającą nieznacznie zaczerwienioną skórę. Jej pojawienie wiąże się z nieprawidłową czynnością gruczołów łojowych.

Na owłosionej skórze głowy, a czasem także w okolicy brwi, za uszami, w fałdach nosowych, na szyi, pojawiają się drobne, tłuste, szarożółte łuski i strupki. Wykazują one tendencje do zlewania się w twardą skorupę. Występują u niemowląt w pierwszych tygodniach życia (najczęściej między 2.–8. tygodniem) i mogą świadczyć o zaniedbaniach higienicznych.

Ciemieniucha nie jest groźna, chociaż może być przyczyną rozwoju zakażenia czy wypadania włosów.

Zapobieganie powstaniu ciemieniuchy polega na myciu główki z zastosowaniem łagodnych szamponów oraz na natłuszczaniu oliwką (przeznaczoną dla niemowląt, naturalna oliwa z oliwek jest wykluczona) lub wazeliną. Dodatkowo stosuje się okłady z ciepłej oliwki, by po kilku godzinach delikatnie usunąć zmiany, przy pomocy specjalnej, miękkiej szczoteczki do włosów.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55