Encyklopedia

Cytomegalia

Cytomegalia, CMV, HCMV (cyto- + gr. megálos – wielki, ogromny) — to zakażenie wywoływane przez wirusy z grupy Herpes, występujące głównie u noworodków. W czasie infekcji, cytomegalia jest obecna w wielu płynach ustrojowych, takich jak ślina, mocz, krew, mleko, nasienie. Zakażenie jest łatwo przenoszone przez bliski kontakt fizyczny lub stykanie się z zakażonymi przedmiotami (pieluchami czy zabawkami).

CMV może być przyczyną ciężkich chorób prowadzących do śmierci u osób z obniżoną odpornością. Dotyczy to pacjentów z HIV/AIDS, biorców przeszczepów narządów i szpiku oraz chorych poddawanych chemioterapii z powodu nowotworu.

Cytomegalia objawia się m.in. powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby, śledziony, żółtaczką, niedokrwistością hemolityczną. Rozpoznawana jest np. przez badanie serologiczne, wykrywające olbrzymie komórki zawierające skupiska wirusów.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55