Encyklopedia

Łechtaczka

Łechtaczka (łac. clitoris) — nieparzysty, zewnętrzny narząd płciowy u kobiet. Łechtaczka jest odpowiednikiem męskiego prącia, zbudowana jest z dwóch ciał jamistych oraz z żołędzia, jest silnie unaczyniona i unerwiona. Ciała jamiste tworzą trzon łechtaczki w kształcie walca. Trzon przymocowany jest dwoma odnogami do kości łonowych. Żołądź pokryty jest napletkiem.

Średnica łechtaczki waha się w szerokich granicach i może wynosić 3-6 mm, a jej długość to zazwyczaj około 1,5-3 cm.

Unaczynienie sromu pochodzi od gałęzi tętnicy sromowej wewnętrznej (gałęzie wargowe tylne, tętnica głęboka do łechtaczki, tętnica grzbietowa łechtaczki) oraz zewnętrznej (gałęzie wargowe przednie). Za unerwienie odpowiedzialny jest nerw biodrowo-pachwinowy, sromowy oraz gałęzie nerwu skórnego tylnego uda oraz płciowo-udowego.

Łechtaczka jest najbardziej erogennym miejscem w całym ciele kobiety, równocześnie najbardziej czułym na bodźce dotykowe. Odgrywa podstawową rolę w pobudzeniu seksualnym i orgazmie.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55