Encyklopedia

Nikotyna

Nikotyna (łac. <herba> nicotiana – ziele Nicota, tj. tytoń) — jest to alkaloid pirydynowy zawarty w liściach tytoniu. Jest to bezbarwna ciecz szybko ciemniejąca na powietrzu o zapachu tytoniu, rozpuszczalna w wodzie.

Nikotyna jest dość silną toksyną działającą na układ nerwowy. Stosuje się ją m.in. w mieszankach z innymi związkami jako środek owadobójczy. Już w bardzo małych ilościach pobudza układ nerwowy (powoduje podniesienie poziomu dopaminy w mózgu), w wyniku czego, wzmaga zdolności wydzielania gruczołów i podwyższa ciśnienie krwi. W większych dawkach powoduje paraliż układu oddechowego. Alkaloid ten jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca, przyczynia się również do powstawania nowotworów (np. raka płuc czy białaczki). Śmiertelna dawka dla ludzi, to ok. 60 mg.

Nikotyna jest środkiem silnie uzależniającym, tak jak alkohol czy narkotyki. Wywołany przez nikotynę proces uzależnienia psychogennego i farmakogennego jest zbliżony do tego, jaki powoduje heroina i kokaina.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55