Encyklopedia
Nowotwór
Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl - z gr. neoplasia) - nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ukształtowanego organizmu.
Nowotwory na ogół tworzą się na bazie tkanek już istniejących, wcześniej uformowanych i budujących narządy, a więc zróżnicowanych strukturalnie i funkcjonalnie wyspecjalizowanych. Procesy, jakie zachodzą w komórkach są zaprogramowane w genach. One decydują o jej wzroście, podziałach czy czasie rozkładu docierających do jej wnętrza czynników rakotwórczych.
Czasami występują przerzuty nowotworów na inne narządy polegające na pojawieniu się wtórnych ognisk nowotworowych, pochodzących z rozsiewających się komórek ogniska pierwotnego.
Rodzaje nowotworów:
- nowotwór łagodny (neoplasma benignum)
- nowotwór złośliwy (neoplasma malignum)
- nowotwór anaplastyczny (neoplasma anaplasticum)
- mięsak (sarcoma)
- rak (carcinoma)
- potworniak (teratoma)
- nowotwór miejscowo złośliwy (półzłośliwy) (neoplasma semimalignum)
Nowotwór można rozpoznać, gdy składa się z 1 miliarda komórek i waży ok. 1 grama. Taką masę osiąga po latach, np. w przypadku raka piersi - po 8, a raka oskrzeli - po 15. Nim liczba komórek wzrośnie do tysiąca i zmiana nowotworowa się utrwali, można ją unicestwić.
Dziedziną medycyny zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych jest onkologia.
W Polsce na nowotwory złośliwe co roku umiera ponad 45 000 mężczyzn i niemal 35 000 kobiet. W Polsce najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi u mężczyzn są: rak płuca, rak żołądka, rak gruczołu krokowego i rak odbytnicy, u kobiet - rak piersi, rak płuca, żołądka oraz rak szyjki macicy.
Forum
- +18 min Moda w mieście
- +27 min Oświetlenie w przedpokoju
- +28 min Wzrok dzieci XXI wieku
- +30 min A Zestful Way to Deal with Gma...
- +33 min jak dorobić?