Encyklopedia

Owulacja

Owulacja, jajeczkowanie (fr. ovulation od ovule - jajeczko; z p.łc. ovulum od ovum - jajko) – to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa do jajowodu lub jamy ciała u kobiet i samic ssaków. W jajniku równocześnie dojrzewa wiele pęcherzyków, ale tylko jeden z nich uwalnia oocyt (komórkę jajową), która dopiero wtedy kończy swoje dojrzewanie.
Owulacja jest podstawą do zajścia w ciążę, zaczyna się około 14 dnia w 28-dniowym cyklu, tj. około 14 dni przed początkiem miesiączki.

Jajeczkowanie zachodzi w wyniku działania hormonów, które są sterowane przez wydzielane przez przysadkę mózgową dwie gonadotropiny: FSH (folikulostymulina) i LH (hormon luteinizujacy). Poziom tych hormonów kontrolują wydzielane przez pęcherzyk, a potem ciałko żółte, estrogeny. Podczas owulacji poziom FSH ulega zahamowaniu, za to poziom LH podwyższa się, dzięki czemu pęka pęcherzyk Graafa i uwalnia się gotowa do zapłodnienia komórka jajowa.

Objawy zaburzeń owulacji:

  • nieregularne cykle;
  • długie cykle;
  • braki miesiączki, chociaż owulacja może nie występować również u kobiet regularnie miesiączkujących;
  • nasilenie fizycznych dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego - nabrzmiałe, obolałe piersi, bóle podbrzusza, uczucie zmęczenia i przygnębienia.

Owulacja przebiega w organizmie kobiety przeważnie bezobjawowo. Niektóre panie rozpoznają ten moment, czując ból w okolicy podbrzusza. Dlatego nie jest łatwo zauważyć braku owulacji.

Podstawowym badaniem przy zaburzeniach jajeczkowania jest sprawdzenie stężenia w surowicy krwi następujących hormonów: FSH, LH, estradiolu, prolaktyny, w 2-6 dniu cyklu miesiączkowego oraz monitorowanie cyklu przy pomocy badania USG.
Owulację można stymulować hormonalnie. Jej celem będzie uzyskanie prawidłowej liczby pęcherzyków.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55