Encyklopedia

Pęcherz płodowy

Pęcherz płodowy — worek zbudowany z błon płodowych, otacza jajo płodowe i wypełniony jest płynem owodniowym (wodami płodowymi). Wewnątrz niego przebywa płód w macicy, który rozwija się aż do narodzin. Razem z płynem w nim zawartym ochrania rozwijający się płód.

Wskutek skurczów macicy pęka, przy czym w porodzie prawidłowym następuje to przy ujściu całkowicie rozwartym (pęknięcie czasowe).

Pęknięcie pęcherza płodowego w ciąży przed rozpoczęciem akcji porodowej nazywa się niewczesnym (zwiększa niebezpieczeństwo infekcji) i występuje u około 10% ciężarnych. Często pęcherz płodowy pęka po rozpoczęciu skurczów, co prowadzi do przyspieszenia porodu, zanim doszło do dostatecznego rozwarcia szyjki macicy (przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego). Pęknięcie pęcherza płodowego w drugim okresie porodowym nazywamy późnym.

Jeżeli pęcherz nie pęka samoistnie we właściwym czasie, może być przebity (amniotomia), co wykonuje się również w celu wzniecenia akcji porodowej lub wzmocnienia akcji skurczowej.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55