Encyklopedia

Pęcherzyk Graafa

Pęcherzyk Graafa, pęcherzyk jajnikowy (ang. Graafian follicle) — pęcherzyk zawierający oocyt (komórkę jajową) w jajniku. W cyklu płciowym pęcherzyk rozwija się pod wpływem hormonów płciowych i pęka uwalniając komórkę jajową (owulacja).

Dojrzały pęcherzyk Graafa ma kształt kulisty, średnicę ok. 1 cm, z zewnątrz otacza go osłonka, z wieloma naczyniami chłonnymi i krwionośnymi. Pod osłonką znajduje się warstwa komórek ziarnistych, tworząca w jednym miejscu wzgórek jajonośny, na którym umieszczona jest komórka jajowa. Wypełniony jest płynem pęcherzykowym. W jajniku z pękniętego pęcherzyka formuje się ciałko żółte. Jeśli nie nastąpi zapłodnienie, to ciałko żółte zmienia się w ciałko białawe i zanika. Jeśli komórka jajowa zostaje zapłodniona, wtedy ciałko żółte zmienia się w ciałko żółte ciążowe i przez okres ciąży produkuje hormony płciowe (progesteron).

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55