Encyklopedia

Polucja

Polucja, zmaza nocna, mokre sny (łac. pollutio, pollutionis - skażenie) – nieświadomy wytrysk nasienia u dorastających chłopców i u młodych mężczyzn podczas snu w fazie REM.

Po raz pierwszy pojawia się u chłopców w okresie dojrzewania. Pierwsza polucja uznawana jest za symptom osiągnięcia dojrzałości płciowej. Polucje nie występują u wszystkich mężczyzn, a ich brak nie stanowi choroby.

W naszym klimacie pierwsza polucja występuje około 14 roku życia, lecz nie jest to regułą. Polucja jest zjawiskiem zupełnie normalnym, gdyż jądra produkują plemniki, które muszą mieć ujście.

Częściej pojawia się u mężczyzn, którzy zachowują abstynencję płciową. Polucja może mieć miejsce w czasie snu (tak dzieje się najczęściej), może też zdarzyć się na jawie. W czasie snu polucja następuje z czysto naturalnych przyczyn, jako pewien sposób odprężenia fizjologicznego i psychicznego. Czasami polucji towarzyszą sny o treści erotycznej.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55