Encyklopedia

Toczeń rumieniowaty układowy

Toczeń rumieniowaty układowy (TRU; łac. Lupus Erythematosus Systemicus, ang. Systemic Lupus Erythematosus) — przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym. System odpornościowy uszkadza tkanki oraz komórki własnego organizmu. Dochodzi do uszkodzenia skóry, stawów, nerek, układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Toczeń rozpoznawany jest na podstawie obecności na nosie, policzkach lub czole, czerwonych plamek, pokrytych łuskami naskórka i strupkami. Łączą się z nim również zaburzenia hematologiczne (cytopenie). 

Choroba może wystąpić w każdym wieku, ale największe ryzyko zachorowania notuje się między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują 9-krotnie częściej niż mężczyźni.

U kobiet z TRU w okresie remisji ciąża jest dobrze znoszona, natomiast w aktywnym okresie choroby u 50% z nich następuje pogorszenie. U pacjentek, u których pierwsze objawy TRU pojawiły się w czasie ciąży, przebieg choroby może być bardzo ciężki. U 16-37% kobiet opisywano porody przedwczesne oraz poronienia. Matka z toczniem rumieniowatym mogą urodzić dziecko z tzw. toczniem rumieniowatym noworodków, natomiast ciąża nie ma wpływu na przebieg TRU.

Toczeń noworodków związany jest z przechodzeniem przez łożysko od matki do płodu. U noworodka przejściowo stwierdza się wysypkę lub rumień na skórze, gorączkę, obrzęk stawów, a obecne w surowicy dziecka przeciwciała zanikają po kilku tygodniach. Do najpoważniejszych następstw choroby należy wrodzony blok przedsionkowo-komorowy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55