Encyklopedia

Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum — jest to bakteria powodująca zakażenia układu moczowo-płciowego, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przenosi się głównie na drodze kontaktów płciowych. Niewykryte bakterie ureaplasmy mogą przetrwać w drogach rozrodczych przez wiele lat, dopóki pacjent szczegółowo nie zrobi badania mikrobiologicznego.

Obok objawów infekcji częste jest również nosicielstwo lub bezobjawowe zakażenie, które sprzyja rozprzestrzenianiu się patogenu. Objawy bywają podobne do tych, jakie występują przy zakażeniach bakteryjnych i najczęściej dotyczą cewki moczowej. Występowanie bakterii w organizmie może prowadzić do zaburzeń płodności. U mężczyzn często dochodzi do zakażenia gruczołu krokowego, natomiast u kobiet może rozwinąć się zapalenie jajników, jajowodów, szyjki macicy i jej trzonu.

Nie leczone zakażenie wiąże się z możliwością wielu powikłań, mogą być to: utraty ciąży (poronienia), doświadczenie niepłodności, bóle w obrębie miednicy. W czasie porodu może dojść do przeniesienia patogenu na noworodka.

Leczenie polega na przyjmowaniu przez obojga partnerów antybiotyków, przez okres nie krótszy niż 14 dni. W 90% przypadków jest ono skuteczne. Mimo wszystko, po zakończeniu kuracji pacjent powinien powtórzyć badanie. Jeżeli test wykazuje, że bakteria nie została wyleczona, konieczną może okazać się terapia alternatywnym rodzajem leku.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55