Częste oddawanie moczu w ciąży

Nagle zaczęłaś wstawać w nocy z uczuciem parcia na pęcherz, a nie zdarzało się to wcześniej? Jeżeli jesteś w ciąży – nie powinno Cię to dziwić!

kobieta w ciąży na toalecie


Podziel się na


Nagle zaczęłaś wstawać w nocy z uczuciem parcia na pęcherz, a nie zdarzało się to wcześniej? W ciągu dnia zwiedzasz – mimo woli – publiczne toalety, a w dłuższą podróż wybierasz się pociągiem – żeby mieć dostęp do WC. Jeżeli jesteś w ciąży – nie powinno Cię to dziwić. Od mniej więcej 6-8 tygodnia po poczęciu dziecka, częste oddawanie moczu jest zjawiskiem naturalnym. Najbardziej daje się we znaki w pierwszym i trzecim trymestrze. Nie ma w tym przypadku ścisłych reguł – częstomocz jest również jednym z możliwych pierwszych objawów ciąży, czasem towarzyszy więc przyszłej mamie już od pierwszego tygodnia po zapłodnieniu.

Częstomocz w ciąży

Fałszywe wrażenie pełnego pęcherza jest powodowane różnymi czynnikami: podwyższone stężenie progesteronu w organizmie przyszłej mamy rozluźnia mięśnie, macica stopniowo się powiększa, powodując ucisk i zmniejszenie przestrzeni dla moczu, staje się bardziej ukrwiona – co powoduje bardziej intensywną pracę nerek. Jest to konieczne – ponieważ muszą one teraz oczyszczać z produktów przemiany materii zarówno organizm przyszłej mamy jak i rosnącego w brzuszku maleństwa.

W finalnych tygodniach ciąży macica przestaje naciskać na pęcherz i przemieszcza się wyżej – w kierunku jamy brzusznej, ale za to dzidziuś zaczyna się przemieszczać główką w dół, a miednica ulega rozszerzeniu. Pęcherz w dalszym ciągu ma mniej miejsca niż zwykle. Teraz może wystąpić lekkie popuszczanie moczu – zwłaszcza przy mimowolnym napięciu mięśni, które pojawia się przy kichaniu, podczas śmiechu czy kaszlu. Problemowi można zaradzić poprzez ćwiczenia Kegla.

kobieta w ciąży na toalecie

Jedna z użytkowniczek forum internetowego, przedstawiająca się jako Anovire, następująco opisuje swoją ciążową przypadłość: – Poczekajcie jak dzidziuś zacznie was podkopywać. Ja mam wrażenie, że mój się uwziął i cały czas kopie mnie po pęcherzu – to jest dopiero frajda: mogłabym nie wychodzić z toalety. Sikam chyba co 10-15 minut i nigdy nie mam dość!

Na szczęście pojawiają się również takie wypowiedzi, jak w przypadku Ani: – A ja zupełnie nie mam takich problemów i jak dotąd nie miałam, owszem – czasem w nocy wstaję, ale najwyżej 1 raz, bardzo często przesypiam całą noc, w dzień też bez problemu. Ciekawe, a może wszystko jeszcze przede mną! ale to już 34 tc!”

Niekiedy konieczne leczenie

Częste oddawanie moczu w ciąży jest normalne i z reguły nie ma się czym niepokoić. Należy jednak pamiętać, że może być symptomem cukrzycy niebezpiecznej zarówno dla ciężarnej kobiety jak i dla rosnącego płodu. Na szczęście podczas ciąży rutynowo wykonuje się badania krwi i moczu, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby i zapobieganie przykrym skutkom. Czasami konieczne jest przyjmowanie insuliny, ale często ustalona przez lekarza dieta w zupełności wystarcza. Po urodzeniu dziecka tzw. „cukrzyca ciężarnych” samoistnie mija. Jeżeli wizytom w toalecie towarzyszy ból i pieczenie cewki moczowej – nie zwlekaj. Natychmiast udaj się do lekarza. Najczęściej oznacza to infekcję – popularne zapalenie pęcherza, które nie przejdzie samoistnie.

Jeżeli wizytom w toalecie towarzyszy ból i pieczenie cewki moczowej – nie zwlekaj. Natychmiast udaj się do lekarza. Najczęściej oznacza to infekcję – popularne zapalenie pęcherza, które nie przejdzie samo. Uciskanie przewodów moczowych przez rosnącą macicę może spowodować zastoje, w których często mnożą się bakterie. Objawy są nieprzyjemne, ale na początku niegroźne dla mamy i dziecka. Niestety, tego typu infekcja – nie leczona – może się przenieść na nerki, a ich upośledzona praca może nawet doprowadzić do poronienia. Zdecydowanie nie należy też leczyć się samodzielnie – szeroko reklamowane medykamenty często są nieskuteczne, a poza tym mogą zaszkodzić Twojemu maleństwu. Tylko lekarz może zalecić właściwy sposób leczenia – szybki, skuteczny i nieszkodliwy dla przyszłej mamy oraz jej dziecka.

Jeżeli wizytom w toalecie towarzyszy ból i pieczenie cewki moczowej – nie zwlekaj. Natychmiast udaj się do lekarza.

kobieta w ciąży na toalecie

Najlepiej przeczekać…

Większość ciężarnych wstaje w nocy tylko raz, więc dolegliwość nie jest zbyt uciążliwa. Pozostałe przyszłe mamy muszą się uzbroić w cierpliwość. Niestety, nie ma żadnych skutecznych i bezpiecznych sposobów na ograniczenie liczby wizyt w toalecie. Moczu nie wolno wstrzymywać, bo takie zachowanie sprzyja namnażaniu bakterii. Należy pić dużo płynów i właściwie dbać o higienę intymną, co w dużej mierze zapobiega infekcjom dróg moczowych. Ograniczenie spożywania płynów może tylko zaszkodzić.

Warto uświadomić sobie, że ciało nienarodzonego dziecka składa się w 94% z wody, a Twój organizm musi poradzić sobie z metabolizmem za dwoje i na bieżąco produkować potrzebne wody płodowe. Przyszła mama powinna zatem podążać za potrzebami i sygnałami swojego organizmu.

Zdjęcia autorstwa Sora Shimazaki z Pexels