Wyszukiwanie zaawansowane »

praca w ciąży

1-13 tydzień

praca w ciąży

Postprzez StefiD » Śr lis 02, 2011 4:13 pm

Witam,
jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas próbny (do 17 listopada).
31.10 dowiedziałam się że jestem w ciąży (6 tydzień)
czy już teraz chroni mnie prawo i pracodawca nie może mnie zwolnić?
czy mam powiedzieć pracodawcy czy poczekać i przekazać zaświadczenie jak przedłuży ze mną umowę (jeśli to zrobi)??
proszę o podpowiedź jak powinnam teraz działać.
pracuję 6 dni w tyg po 10 godzin i jest to dla mnie bardzo męczące a na okresie próbnym nie powinno się mieć żadnego dnia zwolnienia ( bo inaczej mają podstawę by mi nie przedłużyć umowy).
dziękuje
Stefi
StefiD

Re: praca w ciąży

Postprzez monalizza » Wt lis 15, 2011 8:59 am

Pracownicom w ciąży, zatrudnionym na podstawie umów terminowych przysługują w zasadzie takie same uprawnienia jak zatrudnionym na podstawie umów na czas nieokreślony z tym, że podlegają one szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy z inicjatywy pracodawcy. Co to oznacza? Szczególna ochrona trwałości pracy ciężarnych kobiet przejawia się w wydłużeniu stosunku pracy do dnia porodu ciężarnej pracownicy w tych wszystkich sytuacjach, gdy strony stosunku pracy łączy umowa o pracę zawarta:

- na czas określony;

- na czas wykonania określonej pracy;

- obejmująca okres próbny przekraczający jeden miesiąc, o ile tylko umowy uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Oznacza to, że umowa na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu. Co więcej, nie ma konieczności aneksowania takiej umowy, przesuwa się ona automatycznie – z mocy prawa. Nie dotyczy to jednak umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Wszystko to wynika to z art. 177 § 1 kp, zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży.
monalizza

Postprzez monalizza » Wt lis 15, 2011 9:30 am

Polecam poczytać dział o urlopach macierzyńskich na www.urlopojcowski.info :)
monalizza

Postprzez aniamak » Cz lis 29, 2012 10:36 pm

teraz dają niezłe socjalne na macierzyńskim.

transport krajowy
komis samochodowy wrocław
planery
Ostatnio edytowano N kwi 28, 2013 5:56 pm przez aniamak, łącznie edytowano 1 raz
aniamak

Postprzez albertstien3329 » So gru 29, 2012 8:03 am

Dla mnie to nowość, choć jestem 3 raz w ciąży. W dwóch poprzednich to się nie zdarzyło. Po prostu jak zbyt dużo chodzę, za dużo "szaleje", to boli mnie krocze. A ból ten podobny jest do tego, który towarzyszy porodowi...niestety. Pytałam oczywiście lekarza czym to jest spowodowane, bo w internecie naczytałam się, że przyczyną są rozciągające się macica, itd. aczkolwiek nie dało mi to spokoju, gdyż w poprzednich ciążach nie miałam takich objawów. Mój lekarz stwierdził, że jest to częściowa prawda, ale bardziej może być to spowodowane obniżaniem się macicy i uciskaniem właśnie na krocze. Niby na razie nic się nie dzieje, ale muszę dużo odpoczywać.Tylko jak odpoczywać przy dwójce dzieci i braku kogokolwiek do pomocy? A "najlepsze "jest to, iż czasem ból pojawia się zaraz po wstaniu z łóżka, czyli nie powinnam w ogóle nic robić ;) Staram się odpoczywać kiedy tylko mogę i mam tylko nadzieję, że do końca ciąży wszystko będzie ok :)
A moje pytanie: czy któraś ma podobny problem lub miała,bo ja naprawdę to byłam w szoku jak pojawiło się to u mnie. Chyba się starzeję ;)
bomber jackets bomber jackets
cropped blue leather jacket cropped blue leather jacket
cropped tan leather jacket cropped tan leather jacket
cropped designer leather jacket cropped designer leather jacket
albertstien3329

Postprzez Agnieszka80 » Pt sty 11, 2013 6:24 pm

Zamierzam pracować tak długo, jak wystarczy mi sił. Moja mama pracowała niemal do dnia porodu, więc jest nadzieja! :D
Agnieszka80

Postprzez weronika87 » Pt lip 05, 2013 9:02 pm

czy chodzić do pracy w ciąży? zależy jaka to praca i zależy od rozwijającej się ciąży... czasami można faktycznie pracować prawie do 9 m-ca, a czasami trzeba iść już nawet 6/7 tygodniu...
weronika87

Postprzez julitka007 » Wt sie 06, 2013 3:52 pm

Może warto pomyśleć np. o pracy, która nie wymaga żadnego wkładu, czyli program partnerski. Jest to łatwy i pewny zarobek. Wystarczy tylko na swojej stronie internetowej umieścić narzędzie oferowane przez http://www.comperialead.pl/ .
julitka007

Postprzez weronika87 » Cz sie 15, 2013 4:35 pm

jaka reklama....
weronika87

Postprzez cisowianka07 » Pt sie 30, 2013 5:48 pm

Ja pracuję w Telemarketingu w domu. Trochę samozaparcia cierpliwości i się udało:) to pierwsza praca tego typu dlatego przeszłam dodatkowo szkolenie z Telemarketing szkolenia, nie potrafię tak siedzieć w domu i nic nie robić to połączyłam prace z domem:)
cisowianka07

Następna strona

Powrót do I trymestr ciąży