Wyszukiwanie zaawansowane »

FAS

14-27 tydzień

FAS

Postprzez malinkka86 » Pn wrz 16, 2019 10:36 am

09 września minął Światowy Dzień FAS. Czy wiecie czym tak właściwie jest FAS?
malinkka86

Re: FAS

Postprzez lidziam » Śr wrz 18, 2019 5:16 pm

Położne z prenalen tak tłumaczą FAS czyli Alkoholowy Zespół Płodowy, to umysłowe i fizyczne zaburzenia dziecka spowodowane przez spożywanie przez przyszłą matkę alkoholu w ciąży. Do takich zaburzeń należą m.in.:

- charakterystyczny wygląd: mały obwód głowy, wygładzona rynienka nosowa, cienka górna warga, niewielkie i szeroko rozstawione oczy,
- słaba kondycja,
- choroby nerek, serca, kości,
- problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się,
- upośledzenie umysłowe i niższe IQ.

Szacuje się, że w Polsce 3 z 1000 dzieci rodzi się z FAS. Aby uniknąć FAS wystarczy zrezygnować z alkoholu w czasie ciąży, gdyż nie znamy „bezpiecznego” poziomu jaki przyszła mama może przyjąć. Nic dodać nic ująć, fakty mówią za siebie.
lidziam

Postprzez magda.k » Cz wrz 19, 2019 10:15 am

Nie każda kobieta jest świadoma, że nawet lampka czerwonego wina może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu lekarze nawet zalecali lampkę czerwonego wina niby na lepsze krążenie krwi :( .Na szczęście świadomość kobiet i lekarzy jest teraz większa, ale jeszcze nie dostateczna, skoro rodzą się dzieci z zespołem FAS. Szczególna ostrożność powinna być na początku ciąży kiedy tworzą się najważniejsze organy i układy organizmu.
magda.k

Postprzez matyldak » Cz wrz 19, 2019 4:45 pm

Drogie panie musimy być świadome szkodliwości alkoholu. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszych pociech, unikajmy trunków i to najlepiej w każdym okresie ich życia.
matyldak

Postprzez MartaVega » Pn lis 04, 2019 3:33 pm

Ja nie mam pojęcia co to jest! Muszę to sprawdzić w necie.

Powrót do II trymestr ciąży