Wyszukiwanie zaawansowane »

Kampania Odmienny Stan - Odmienne Traktowanie

28-40 tydzień
Poród i połóg

Kampania Odmienny Stan - Odmienne Traktowanie

Postprzez mariloth » Cz cze 04, 2009 7:18 am

Niedawno ruszyła ogólnopolska kampania społeczna "Odmienny stan - odmienne traktowanie". Jak mówią jej organizatorzy - cele jest uświadomienie ludziom, że kobieta w ciąży potrzebuje szczególnej troski, a ustępując jej miejsca np. w tramwaju, dbamy nie tylko o jej lepsze samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie jej dziecka.

Co Wy - przyszłe mamy - o tym myślicie? Jakie macie doświadczenia? Jakie sytuacje spotkały Was i każdego dnia spotykają w ciąży? Czy macie odwagę prosić o pomoc? Czy odmienny stan rzeczywiście wymaga odmiennego traktowania?

Zapraszam do dyskusji:)
mariloth

Re: Kampania Odmienny Stan - Odmienne Traktowanie

Postprzez monia » Cz cze 04, 2009 9:52 am

Bedac sama w ciazy bardzo czesto bylam mile zaskoczona tym ze na zwykle slowo prosze mozna wiele uzyskac.
Nie warto bac sie prosic o pomoc, o wolne miejsce. Wiem ze wiele kobiet boi sie reakcji otoczenia, dlatego nie warto egzekwowac swoich praw ze zloscia, wymagac ich, ale pewnie wiele mam wspomina tez miło gdy poprosily o pomoc i nikt im jej nie odmowil.
Wiem tez ze wiele z przyszlych mam spokalo sie z roznymi skrajnymi reakcjami, nie jestesmy w stanie nigdy tego przewidziec.
Mam nadzieje, ze wiele z Was ma w pamieci wiele takich przede wszystkim milych slow.
Mama Antosia oraz:
2002- Aniołka Groszka- 8 tc, cp
2004- Aniołka Biedroneczki- 10 tc
2009- Aniołek Maluszek- 9 tc
monia

Postprzez liwa » Cz cze 04, 2009 10:15 am

Dla mnie podróż komunikacją miejską to był koszmar:/ Było mi duszno i często musiałam wysiąść w połowie drogi, pooddychać świeżym powietrzem i wsiąść do kolejnego autobusu. Ponieważ moja ciąża przypadła na okres zimy, a ja długo byłam bardzo szczupła, większość osób nie zauważała mojego odmiennego stanu..

A ja jakoś nie miałam odwagi tłumaczyć, że jestem w ciąży i zle się czuję, więc proszę o ustąpienie miejsca... Do dziś miło wspominam sytuacje, kiedy ktoś ustąpił mi miejsca:) To naprawdę jest bardzo ważne dla kobiety w ciąży:)
liwa

Postprzez renia » N wrz 27, 2009 9:52 pm

Najgorzej kobieta czuje sie przez pierwsze trzy miesiace ciazy i pod sam koniec.Niestety poczatkow ciazy nie widac i jesli same nie poprosimy o ustapienie miejsca to nikt tego nie zrobi.Jesli brzuszek jest juz widoczny to naprawde rzadko sie zdarza zeby nikt nie wstal i nie zaproponowal miejsca.Predzej ustapia kobiecie w ciazy niz osobie starszej.Ja staralam sie jezdzic w takich porach gdy nie bylo tloku.Gdy jednak zdarzylo mi sie jechac w zatloczonym autobusie to z regoly ustepowano mi miejsca.Pamietam tylko jedno smieszne zdarzenie kiedy starsza pani wrecz kazala bym ja ustapila jej miejsca a ja twardo powiedzialam nie .Miala troche glupia mine ale poszla dalej .Sa takie chwile kiedy trzeba byc twardym bo przeciez nie robimy tego tylko dla siebie ale tez dla naszego maluszka.
renia

Postprzez domi » Pn wrz 28, 2009 12:29 pm

Ja tez bardzo zle wspominam podroze komunikacja miejska. Nawet nie chodzi mi o ustepowywanie miejsca bo z tym nie bylo tak zle ale o zapachy. Higiena ludzi /a raczej jej brak/ pozostawia wiele do zyczenia.Przez to musialam czesto wysiadac .Odetchnac swiezym powietrzem i czekac na nastepny autobus lub tramwaj.
domi

Postprzez kasiusB » Pn lut 22, 2010 11:41 am

W pierwszej ciąży pamietam,że najczęściej mogłam liczyć na tą "okropną" młodzież ;) W banku, na poczcie, w marketach czy w autobusie zawsze mi ustępowali lub przepuszczali. Pamiętam taką sytuację, gdy stojąc w kolejce za parą licealistów wręcz kazali mi iść usiąć i zawołali gdy była moja, a w zasadzie ich kolejka.
Za to pewna pani z córką mniej więcej w wkieku ok.13 lat bezczelnie wepchnęła się przede mnie i to w kasie pierwszeństwa! Skomentowałam to tak, że jej córka też kiedyś będzie na moim miejscu...
Zresztą kasy pierwszeństwa, też pozostawiają wiele do życzenia. W moim mieście jest tylko jeden market gdzie rzeczywiście panie na kasach i ochroniarze pilnują, żeby spełniały swoją funkcję.
Za to najbardziej dobijają mnie starsze panie obładowane torbami, które widzę na przystankach jak biegną gdy nadjeżdża tramwaj, a potem staną nad człowiekiem i wzdychają :roll:

Za to wczoraj spotkały mnie same miłe sytuacje. W toalecie w galerii handlowej jakaś miła pani przepuścila mnie w kolejce, a później w kawiarni coffe heaven pani, która mnie obsługiwała zaproponowała, że zorganizuje mi krzesło jeśli nie ma miejsca i zrobiła mi kawę priorytetowo mimo sporej kolejki :) A inni czekający nawet się nie buntowali!
I obyśmy takich ludzi spotykał jak najwięcej :)
kasiusB

Powrót do III trymestr ciąży i poród