Wyszukiwanie zaawansowane »

Ciąża pozamaciczna

Tutaj piszemy o naszych stratach. Miejsce dla Aniołów i ich Anielskich rodziców

Ciąża pozamaciczna

Postprzez monika » Pn cze 13, 2011 8:50 pm

Ciąża pozamaciczna inaczej nazywana ciąża ektopową to taka ciąża, która rozwija sie poza jamą macicy. Najczęstszą postacią jest ciąża rozwijająca się w jajowodzie (około 99%), rzadziej w jajniku oraz w innych narządach jamy brzusznej lub na obszarze szyjki macicy. Najczęściej nie ma szans na donoszenie takiej ciąży.
Jak rozpoznać ciążę ektopową? Najczęstsze objawy to krwawienie czasem plamienie z macicy z towarzyszącym jednostronnym bólem w podbrzuszu po tej stronie po której zagnieździło sie zapłodnione jajo. jeśli dochodzi do pęknięcia jajnika, następuje wstrząs objawiający sie słabym tętnem, bladością, problemami z oddychaniem, bolem w jamie brzusznej. Potrzebna jest natychmiastowa ingerencja chirurgiczna.(Pola)

Główną przyczyną przeszkody w jajowodzie uniemożliwiającej dalszą wędrówkę zygoty są:
zlepy w obrębie fałdów błony śluzowej tworzące sieć
drążące ubytki błony śluzowej jako następstwo wygojonych ropni szczególnie po rzeżączkowym zapaleniu jajowodu, po poronieniach gorączkowych i po zakażeniach połogowych
zachyłki ściany jajowodu
endometrioza powodująca powstanie zwężeń i labiryntu uchyłków
operacje na macicy powodujące zagięcie jajowodu
Kolejną przyczyną uniemożliwiającą dalszą wędrówkę zygoty jest zaburzenie perystaltyki jajowodów. Obecnie jako przyczynę częstrzego występowania ciąż jajowodowych uważa się zaburzenie perystaltyki jajowodu spowodowane obecnością wkładki wewnątrzmacicznej.

Pacjentki z ciążą pozamaciczną muszą być świadome, że mogą mieć kłopoty z zajściem w kolejną ciążę (40%). Przejście ciąży pozamacicznej podnosi również ryzyko... kolejnej ciąży pozamacicznej. Dlatego pacjentki po przejściu omawianego problemu powinny pozostawać w kontakcie ze swoim ginekologiem.(michkas)

To czynniki ryzyka wystepowania takiej ciazy:

stany zapalne narządów miednicy małej
zabiegi operacyjne jajowodów i jajników
choroby przenoszone drogą płciową (zakażenie dwoinką rzeżączki, Chlamydie i Mycoplasma hominis)
stosowanie antykoncepcyjnych wkładek wewnątrzmacicznych
stymulacje owulacji w terapii niepłodności

Wyróżnia się następujące rodzaje ciąży pozamacicznej:

ciążę jajowodową -Implantacja zapłodnionej komórki jajowej w obrębie jajowodu
ciążę brzuszną - Rozwój jaja płodowego, które może zagnieżdzić sie na każdym narządzie w obrębie jamy otrzewnej. Głównym objawem ciąży pozamacicznej są bóle brzucha umiejscowione głównie w podbrzuszu. Objawy ze strony przewodu pokarmowego taki jak wymioty, nudności, zaparcia, biegunki często towarzyszą ciąży brzusznej i mogą utrzymywać się przez długi okres.
ciążę jajnikową - Rozwój i zagnieżdżenie komórki jajowej następuje w jajniku lub na jajniku. Ciąża jajnikowa może występować w całym okresie rozrodczym ale najczęściej występuje w końcu trzeciej dekady u wieloródek Objawy są zbliżone do objawów ciąży jajowodowej a utrata krwi może być znaczna i u ponad 1/3 ciąż jajnikowych występuje wstrząs.
ciążę szyjkową - Implantację zapłodnionej komórki jajowej natępuje poniżej ujścia wewnętrznego macicy, poza jej jamą. Jest to postać ciąży pozamacicznej, która jest potencjalnym zagrożeniem życia wskutek możliwości obfitego krwotoku. Ciąża szyjkowa zwykle kończy się przed upływem 20 tygodnia. U znacznej części pacjentek pojawiają się krwiste upławy lub nieregularne krwawienia po uprzednim zatrzymaniu miesiączki .

Ciąża jajowodowa czyli implantacja zapłodnionej komórki jajowej w obrębie jajowodu w zależności od części jajowodu w którym dochodzi do zagnieżdżenie może rozwijać się w bańce (ciążą jajowodowa bańkowa), cieśni (ciążą jajowodowa cieśniowa) czy śródściennie (ciążą jajowodowa śródścienna). W warunkach prawidłowych zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik następuje najczęściejw bańce jajowodu i stąd powstała zygoa przemieszcza się w kierunku jamy macicy. W przypadku jeżeli przeszkody na drodze wędrówki komórki jajowej lub przy zaburzeniu perystaltyki jajowodu zagnieżdżenie zygoty następuje w jajowodzie.

Donoszenie ciąży jajowodowej jest bardzo rzadkie. Najczęściej w przebiegu ciąży jajowodowej dochodzi do poronienia trąbkowego ( abortus tubarius ) lub pęknięcia jajowodu ( ruptura tubae uterinae ). Sposób zakończenia zależy głównie od miejsca zagnieżdżenia zarodka. W przypadku zarodka zagnieżdżonego w szerokiej bańce jajowodu wówczas najczęściej dochodzi do poronienia trąbkowego natomiast jeżeli zarodek zagnieżdził się w cieśni lub w odcinku śródściennym jajowodu wówczas zwykle dochodzi do pęknięcia jajowodu.

W poronieniu trąbkowym, do którego dochodzi zwykle w przypadku zarodka zagnieżdżonego w szerokiej bańce jajowodu warunki dla rozwoju jaja płodowego są pod każdym względem niekorzystne w wyniku czego dochodzi do powolnego obumierania a po kilku tygodniach do poronienia w czasie którego jajo płodowe zostaje wydalone tą samą drogą, którą komórka jajowa dostała się do jajowodu.

W przypadku ciąży jajowodowej rozwijającej się w części cieśniowej jajowodu lub w odcinku śródściennym dochodzi do uszkodzenia ściany jajowodu w wyniku czego natępuje pęknięcie jajowodu. Zawsze towarzyszy temu uszkodzenie większych naczyń krwionośnych z krwawieniem do jamy otrzewnowej, które jest zawsze stanem zagrożenia życia.
Mama prawie 8 letniego Antosia oraz:
2002- Aniołka Groszka- 8 tc, cp
2004- Aniołka Biedroneczki- 10 tc
2009- Aniołek Maluszek- 9 tc
monika

Re: Ciąża pozamaciczna

Postprzez monika » Pn cze 13, 2011 8:55 pm

Miałam ciążę pozamaciczną z powodu chlamydii.
Usunięto mi ją laparoskopowo, później miałam hsg które wykazało drożność jajowodów choć kontrast po stronie gdzie była ciąża przeszedł z pewnymi oporami.
Lekarka zalecała starania o kolejną ciąże z drugiego jajnika i miałam wiele monitoringów żeby lepiej trafić we właściwą owulację.
Kolejna ciąża jednak nie była również szczęśliwa, ale to już nie pozamaciczna.
Z trzeciej ciąży mam syneczka.
Warto zrobić badania na chlamydie i ureaplazmę i najlepiej drożność jajowodów.
Mama prawie 8 letniego Antosia oraz:
2002- Aniołka Groszka- 8 tc, cp
2004- Aniołka Biedroneczki- 10 tc
2009- Aniołek Maluszek- 9 tc
monika

Postprzez Nika25 » Śr cze 15, 2011 9:28 am

Witam cię Monia,
To ja loginek założyłam sobie już konto.
Dobrze,że wstawiłaś taki temat ponieważ dziewczyny muszą wiedzieć i czytać na taki temat informacje bo nigdy nie wiadomo której się taka ciąża przytrafi.
Ja również nie sądziałam, że mnie to spotka a jednak. Dwa lata temu miałam 1 ciążę pozamaciczną. Normalnie jak co miesiąc dostałam okres, a przed nim piersi bolały jak zazwyczaj. Natomiast @ jak co miesiąc powinna trwać 6-7 dni u mnie ale tym razem bylo tak, że się przedłużyła i pobolewało mnie po prawej stronie pod brzuchem. Stwierdziałam, że nie wytrzymam i pojadę do szpitala na zbadanie. Akurat to było przed świętami wiec na ostry dyżur trafiłam. Tam się troszkę naczekałam, ale mnie przyjeła doktor. Zbadała potem usg dopochwowe.No i było widać ewidentnie ciążę ale w prawym jajowodzie. I tak leżałam w szpitalu ponad tydzień. Dostawałam Metatraxan, aż ciąża samoistnie się wchłonie.
Potem rok później niestety również to samo. :cry: No załamałam się totalnie. To taka rozpacz jest, że myśli same się naruszają w głowie: "Dlaczego akurat Ja?" ; "Czemu mnnie to tylko spotyka?". No nic i trzeba było znów do szpitala i swoje odsiedzieć, bo jak się spytałam czemu mi odrazu Laparoskopowo nie będą ciąć to doktor powiedziała że jestem młoda jeszcze i szkoda aby ten jajowód już był niedrożny co za tym idzie zostałby mi tylko lewy jajnik i jajowód. Wiec kroplówka i tydzień pobytu. Naszczęście tym razem wiedziałam jak to jest i byłam mniej zdenerwowana z tym że chciałam szybko wrócić do domu i mieć to z głowy. Ale poznałam jedną taką fajną dziewczynę z którą w pokoju byłam.
Ona niestety miała gorzej niż ja bo miała ciążę w bliźnie po poprzedniej ciąży. Biedna leżała tak długo w szpitalu jak to możliwe, ale teraz za to ma ładnego małego chłopczyka bo udało sie jej bez powikłań dużych przenieść ciążę całą.

Tak więc niestety ale nawet i ginekolog mi powiedziała, że trzeba próbować bo i tak się z badań nie dowiemy który jajowód jest drożny i tak nawet jak bym sobie sprawdziła drożność jajowodów. Choć ja uważam inaczej ale to i tak muszę mieć skierowanie od lekarza.
A teraz znów się zamartwiam bo jest duża szansa na to że jestem w ciąży tylko pytanie jajkiej?
Czy znów to samo :( czy może jednak los się do mnie uśmiechnął.
Na razie czekam na dzień spodziewanej miesiączki potem test zrobie, a jak bedzie trzeba to do lekarza pójdę.
Ale wiecie jak to jest te ciągłe zamartwiania, ach aż głowa pęka nie raz.
Na obecną chwilę czuję się w miare dobrze: piersi nabrzmiała strasznie jak co miesiąc, z tym że jestem troszku osłabiona i nie wysypiam się, poza tym zauważyłam że mam niechęć do palenia, oraz kawy jakoś się źle czuje wtedy.
A po prawej stronie podbrzusza niby jakby coś się stam działo ale to nie jest aż tak jak by bolało. No i w krzyżu mnie troszkę boli jakoś tak w pracy nie mogę siędzieć w jednej pozycji bo jest niewygodnie.

Także czekam, czekam i miejmy nadzieje że będzie wszystko dobrze. Pozdrawiam czytelniczki. :)
Nika25

Postprzez ttelimena » N gru 08, 2013 7:08 pm

My takze mamy taka nadzieje.
ttelimena

Postprzez najjuliana2796 » Wt lut 04, 2014 8:39 am

Trzymam kciuki za Wasze powodzenie.

Czy ty naprawdę nie znasz jeszcze naszej oferty? http://www.agnieszkakawka.e-blogi.pl/komentarze,210320.html To niemożliwe, koniecznie wejdź i zapoznaj się z nią, a niepożałujesz.
Ostatnio edytowano N maja 03, 2015 7:45 pm przez najjuliana2796, łącznie edytowano 1 raz
najjuliana2796

Postprzez EXTRAWILLETTA87 » Wt lut 04, 2014 11:41 pm

Ja również, mi się udało.

Zupełnie nowa odsłona mojego bloga - http://perfectviews.yolasite.com/. Sugestie mile widziane.
Ostatnio edytowano Cz maja 28, 2015 9:55 am przez EXTRAWILLETTA87, łącznie edytowano 1 raz
EXTRAWILLETTA87

Postprzez FerminXYZ1934 » Śr lut 05, 2014 9:04 pm

Ja miałam dwie ciąże pozamaciczne.

Wejdźcie i zostawcie coś po sobie - http://bettershopping.blog.com/. Czytajcie !
Ostatnio edytowano Pn cze 15, 2015 5:17 pm przez FerminXYZ1934, łącznie edytowano 1 raz
FerminXYZ1934

Postprzez Mcchristi2651 » Cz lut 06, 2014 9:40 pm

Ja też miałam.
Mcchristi2651

Postprzez Prohuey76 » Wt lut 11, 2014 7:55 am

Mi pękł jajnik na skutek ciąży pozamacicznej.
Prohuey76

Postprzez ALMA1623 » Wt lut 11, 2014 10:40 pm

Ja straciłam jajnik na skutek ciąży pozamacicznej.
ALMA1623

Następna strona

Powrót do Poronienia