Wyszukiwanie zaawansowane »

Dlaczego chusta - konkurs!

W ciekawy, niebanalny, ujmujący sposób odpowiedz na pytanie, dlaczego warto nosić dzieci w chustach. Wygraj atrakcyjne nagrody!
Więcej o konkursie »

Re: Dlaczego chusta - konkurs!

Postprzez 79magda » Śr kwi 14, 2010 10:39 pm

Gdy byłam w, już na tyle zaawansowanej ciąży, że współistniałyśmy z moją Młodą w zgodnej ruchowej symbiozie, wytworzyła się między nami specyficzna zależność. Gdy mamusia była w ruchu, Młoda spała błogo, kołysana równomiernie w rytm moich kroków. Gdy jednak mamusia usiłowała zasnąć - zaczynał się bunt ;)
Gdy Młoda już się wykluła, bardzo szybko okazało się, że "nasze" przyzwyczajenia przeniosły się również na drugą stronę brzuszka. I wtedy właśnie chusta okazała się prawdziwym wybawieniem!!! Lawendowe cudo, niby kawałek materiału, okazało się najważniejszym zakupem z wyprawki dla niemowlaka. Gdy tylko Młoda lądowała w bezpiecznej czeluści, ustawał płacz, powieki natychmiast otulały słodkie oczęta, nastawała błoga cisza... A ja mogłam w niemym zachwycie wpatrywać się w ocienione długaśnymi rzęsami policzki i zastanawiać się znów i znów nad cudem istnienia...
Przyznam, że od chwili, gdy na teście ciążowym ukazały się dwie kreseczki, we wszystkim starałam kierować się instynktem. Również po urodzeniu córeczki najbardziej wierzyłam sama sobie, nawet w chwilach totalnej bezradności wsłuchiwałam się w siebie, zamiast dostosowywać do przeróżnych kłopocików młodej mamy sprzeczne rady otoczenia. Jeżeli chodzi o chustonoszenie, był to również mój pomysł, który popierała właściwie tylko moja Mama. Reszta Rodziny patrzyła na ten "wynalazek" sceptycznie. Mieli przedziwne wizje: że dziecko się złamie, będzie krzywo rosło, że wypadnie itp. Nie pozwoliłam jednak, by domysły światło ćmiące miały jakikolwiek wpływ na moją decyzję. I nie żałuję tego :)
Po szybkim doszkoleniu w tej dziedzinie okazało się, że chusta jest dla mnie i Młodej stworzona z prostej przyczyny - była po prostu magicznym przedłużeniem naszej cudnej symbiozy. Okazało się, że maleńka jest najspokojniejsza, gdy czuje mnie maksymalnie blisko siebie... :)
I tak naprawdę myślę, że pomimo przeróżnych naukowych wywodów, udokumentowanych badaniami itp. najprawdziwszym i jedynym powodem, dla którego mamusie na całym świecie noszą swoje młode w chustach jest... fenomen matczynej miłości oraz instynkt. I na tym polegajmy. Zawsze...
79magda

Postprzez anba » Śr kwi 14, 2010 10:57 pm

Dlaczego warto jest nosić w chuście dziecię ?
Bo to jest jeden z lepszych patentów na świecie.
Maluszek w chuście przytulony do mamy
Mniej płacze bo czuje się szczęśliwy i kochany
Słyszy bicie mamusinego serduszka
I w ten sposób szybko usypia mała, słodka Okruszka
A mamusia ma wolne ręce
i może robić co tylko zechce.
A więc sprząta, czyta, robi zakupy, gotuje
a przy tym swój Skarb delikatnie w czółko całuje
A gdy kolka męczy Twojego Maluszka
Noszenie w chuście daje ulgę i delikatny masaż dla jego chorego brzuszka
Noszenie dziecka w chuście jest bardzo wygodne
Ale muszę przyznać, że również szalenie modne.
Dziś każda mama, która o chuście usłyszała
Marzy by takie cudeńko w szafie swej posiadała.
anba

Z DZIECKIEM BLISKOŚĆ - INWESTYCJĄ W PRZYSZŁOŚĆ!

Postprzez dunajec » Śr kwi 14, 2010 11:17 pm

Dziecko i świetny system - chusta
To radość tak jak usta – usta
Bowiem tuż tuż przy sobie masz
Najukochańszą w życiu twarz!
Dziecko z rodzicem - jedno ciało
Będzie się lepiej rozwijało
Znajomy zapach, serca bicie
Bezpieczniej go wprowadzi w życie
Chusta w rozwoju dziecka sprzyja
Z nią szkielet lepiej się rozwija
Podobnie i psychika też
Więc dziecko tylko w chustę bierz!!!
Rodzice z chustą mogą więcej
Mają swobodne obie ręce
I lepiej nawet od kangura
Dziecko się do nas poprzytula
Czyż może lepszy być start w przyszłość
Gdy ma się z rodzicami bliskość
Do zasług chusty się zalicza
Że potrwa on do końca życia!!!
dunajec

Postprzez lusia » Cz kwi 15, 2010 12:39 am

W życiu najważniejsza jest Bliskość. To od niej to życie się zaczyna, z nia sie rozwija, buduje, wzrasta. To Bliskość powoduje szczęście w domu i umacnia więzi rodzicielskie, siostrzane i braterskie. Jeden moment natura przewidziała tylko na odejście na drugi plan, na szczęście trwa to tylko ułamek chwili i to tylko po to by oczekiwane dziecko poczuło bicie serca nie tylko matczynego. A więc dlaczego chusta? Po to by ta bliskość mogła trwać nieprzerwanie.
lusia

Postprzez milutenka86 » Cz kwi 15, 2010 12:37 pm

Noszenie dzieci w chustach ma wiele zalet. Moim zdaniem najważniejszą zaletą jest to że dziecko czuje bliskość z matką w każdej chwili. Po za tym chusty można używać wszędzie mama ma wolne ręce i może robić wszystko a dziecko czuje się bezpieczne. Chusty pomagają również nawiązać więź z rodzicem i redukuje ilość płaczu. Noszenie dziecka w chuście to moim zdaniem najlepszy sposób na to aby dziecko czuło się mocno kochane :)
milutenka86

Postprzez ggmmtt » Cz kwi 15, 2010 5:33 pm

Dla mam chusta to dodatkowe ramiona, którymi może wciąż otaczać swoje malutkie dzieciątko, dzięki którym ma je nieustannie przy sobie. To możliwość pogodzenia codziennych czynności z nieustanną opieką nad swoim skarbem.
Dla dziecka to możliwość wtulenia się w mamę, słuchanie bicia jej serca, czucia zapachu, oddechu. To poczucie bezpieczeństwa, spokoju, miłości. To wręcz przedłużenie życia płodowego.
Ale dzięki noszeniu dziecka w chuście, również i ojcowie, do grona których szczęśliwie należę, mają możliwość doświadczenia tej niebywałej bliskości i kontaktu z dzieckiem, której nie da nic innego. Chusta to "przedłużenie" mnie, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, to możliwość przytulenia dziecka całym sobą, to możliwość wczucia się w rolę mamy, opiekunki i piastunki. A chwil kiedy mój syn śpi w chuście, wtulony we mnie, spokojny i zrelaksowany nie da się z niczym porównać. Noszenie w chuście dostarcza całej naszej rodzinie chwil prawdziwego szczęścia.
ggmmtt

Postprzez aka79 » Cz kwi 15, 2010 6:08 pm

Selendang, kanga , rybozo
od wieków matki uwodzą

na całym świecie chusta jest znana
nią miłość rodzica do dziecka wyrażana

Dziecko bezpiecznie i dobrze się czuje
Silną więź z rodzicami buduje

Hacki, chycki, chajtki
znały je już nasze babki

Bo miłość do dziecka od wieków ta sama