Ciąża po ciąży – dasz radę!

Jedna ciąża po drugiej? Często zdarza się, że taka sytuacja jest nieplanowana. Ale coraz więcej par świadomie decyduje się na takie rozwiązanie. Jak się przygotować?

dzieci rok po roku przytulają się na boisku


Podziel się na


Jesteś mamą niemowlaka. Malutkiego, wymagającego stałej uwagi i opieki i nagle okazuje się, że niebawem do Waszej rodziny dołączy kolejny maluszek. Jak się na to przygotować? O czym należy pamiętać? Czego być świadomym? Podpowiadamy wszystkim mamom dzieci rok po roku.

Ciąża po ciąży, jak to jest z dziećmi rok po roku?

Jedna ciąża po drugiej? Często zdarza się, że taka sytuacja jest nieplanowana. Ale coraz więcej par świadomie decyduje się na takie rozwiązanie. Mała różnica wieku między dziećmi, szybsze „wyjście z pieluch”, oszczędność na ubrankach i dziecięcych akcesoriach – to niewątpliwe plusy. Należy jednak pamiętać, że szybkie zajście w kolejną ciążę stanowi dla kobiety spore obciążenie. Zazwyczaj trzeba około roku czasu, aby nasz organizm wrócił do formy sprzed porodu. Ważna jest więc właściwa dieta i dużo odpoczynku, co przy opiece nad niemowlakiem często jest trudne.

-Od początku wiedzieliśmy, że szybko zdecydujemy się na kolejne dziecko. Zależało nam na małej różnicy wieku między maluchami. Nie chcieliśmy, żeby jedno dziecko było starsze od drugiego na przykład o pięć lat. Szybka decyzja o kolejnym dziecku to duże ułatwienie dla rodziców – nie wchodzisz ponownie w pieluchy po kilku latach przerwy. Po odchowaniu dzieci możesz spokojnie wrócić do pracy. Dzieci bawią się razem, jest między nimi dobry kontakt. Dzisiaj Kacper ma 4 latka a Łucja 3. Niebawem mała dołączy do Kacpra w przedszkolu. A ja planuję powrót do pracy. I jestem pewna, że podjęliśmy dobrą decyzję. Chociaż, nie ukrywam, bywało ciężko – opowiada Magda.

dzieci rok po roku siedzą razem na fotelu

Brak miesiączki i karmienie piersią a zajście w ciążę

To, ile czasu minie aż kobieta znowu będzie płodna po porodzie zależy od wielu czynników, również od sposobu karmienia dziecka. Tak naprawdę w przypadku każdej pani płodność może wrócić w innym momencie i bądźmy świadomi tego, że brak miesiączki nie oznacza braku owulacji. Oczywiście, karmienie piersią powoduje wytwarzanie w dużej ilości prolaktyny, która hamuje owulację. Nie zawsze jednak tak jest i nawet w czasie naturalnego karmienia może dojść do zapłodnienia.

Należy więc pamiętać, że karmienie piersią czy naturalne metody antykoncepcji w okresie poporodowym nie chronią skutecznie przed zajściem w kolejną ciążę. Szczególnie zaś myślenie, że naturalne karmienie może być formą antykoncepcji jest bardzo zawodne. W czasie połogu utrudniona też jest obserwacja objawów płodności. Zmiany śluzu czy temperatury ciała mogą być nieprawidłowo interpretowane. Dlatego wiele par, nie planujących wcześniej małej różnicy między potomstwem, czeka niekiedy wielkie zdziwienie, kiedy okazuje się, że tak szybko po raz kolejny zostaną rodzicami.

Czy można karmić piersią w ciąży?

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta może karmić piersią przez cały czas trwania ciąży. W przypadku ciąży tuż po wcześniejszym porodzie przeciwwskazaniami do karmienia piersią są wcześniejsze poronienia lub porody przedwczesne, duży spadek masy cała, wystąpienie plamienia, krwawienia, przedwczesnych skurczów czy rozwarcia szyjki macicy.

Przeciwwskazaniami do karmienia piersią w czasie ciąży są wcześniejsze poronienia lub porody przedwczesne, duży spadek masy cała, wystąpienie plamienia, krwawienia, przedwczesnych skurczów czy rozwarcia szyjki macicy. Podczas karmienia wydzielana jest bowiem oksytocyna, która pobudza macicę do skurczy. W połowie ciąży zaczyna się proces syntezowania mleka dla dziecka, które ma się niebawem narodzić. Wtedy może nieco zmienić się smak mleka lub jego ilość. Zdarzają się sytuacje, że właśnie w takim momencie dziecko samo odstawia się od piersi. Karmienie w czasie ciąży może osłabiać organizm kobiety, dlatego bardzo istotną sprawą jest tutaj właściwa dieta i bardzo dobre odżywianie się.

Po porodzie nic nie stoi zaś na przeszkodzie, aby karmić dwójkę maluchów jednocześnie. Mamy często obawiają się, że noworodkowi, który z natury rzeczy je mniej, może zabraknąć pokarmu. Pamiętajmy jednak, że ssanie pobudza piersi kobiety do większej produkcji pokarmu. Jeśli naturalnie karmimy w tym samym czasie dwójkę dzieci, to piersi będą produkować taką ilość pokarmu, aby wystarczyło go dla obojga rodzeństwa.

dzieci rok po roku leżą razem na łóżku

Ciąża po cesarskim cięciu

Jeśli w niedługim czasie po porodzie naturalnym kobietę czeka następny poród, raczej nie powinno być żadnych problemów. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy kolejny poród ma nadejść krótko po wcześniejszej cesarce. Potrzeba bowiem minimum roku, a najlepiej przynajmniej dwóch lat, żeby blizna po cięciu się mocno zrosła. W przypadku, gdy od porodu poprzez cesarkę minął zaledwie rok, może być koniczne kolejne cesarskie cięcie.

-Milena miała sześć miesięcy, kiedy okazało się, że znowu jestem w ciąży. Na początku było prawdziwe zaskoczenie – nie planowaliśmy tego. Potem pojawiła się myśl, jak sobie poradzimy, a raczej jak ja sobie poradzę z dwójką bobasów. Zaraz po porodzie pomagała mi moja mama. Ale szybko okazało się też, że po urodzeniu Sylwii stałam się bardziej zorganizowana niż przy pierwszym dziecku. Finansowo też jakoś bardzo nie odczuliśmy zmiany – ubranka czy akcesoria Sylwia odziedziczyła po starszej siostrze. Dziewczynki się uwielbiają i nie mogą ani chwili bez siebie wytrzymać. I czasem jak chcę ponarzekać to przypominam sobie panią, którą często spotykam na spacerze. Ona ma trójkę dzieci rok po roku – to dopiero musi być maraton!  opowiada Katarzyna.