Twoje ciało zmienia się z tygodnia na tydzień. Zwłaszcza brzuch, który rośnie i zaokrągla się. Może wystąpić na nim brązowawa linia biegnąca od spojenia łonowego w górę. W tym okresie powinnaś czuć się wspaniale i tak samo wyglądać. Prawdopodobnie odzyskasz dawną energię a ponadto zauważysz nasilenie popędu seksualnego. Dzieje się tak na skutek podniesienia poziomu estrogenu, który wzmacnia przepływ krwi w okolicach miednicy. Działanie hormonów może wpłynąć na suchość twoich oczu (zwłaszcza, jeśli nosisz soczewki kontaktowe), a także na występowanie krwawień z nosa. Na tym etapie ciąży dziecko odbiera wszystkie twoje nastroje, zarówno te dobre, jak i te złe, dlatego zadbaj o pozytywne samopoczucie.

Pamiętaj!

Gdy istnieje podejrzenie konfliktu serologicznego lub infekcji wewnątrzmacicznej, pomiędzy 18. a 24. tygodniem ciąży, pobiera się (przez nakłucie pępowiny) próbkę krwi dziecka i poddaje ją określonemu badaniu.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55