Trzeci trymestr będzie dla ciebie okresem niezwykle ekscytującym, ale i trudnym pod względem emocjonalnym i fizycznym. Pojawią się niepokoje związane ze zbliżającym się porodem. Twoja waga będzie wzrastać znacznie szybciej niż we wcześniejszych fazach ciąży. W trzecim trymestrze powinnaś przytyć ok. 4,5-5,4 kg, z czego 3 do 3,6 kg przypada na dziecko. Twoja macica powiększyła się i zaczęła napierać na dolne partie żeber, powodując ich rozszerzanie. Możesz narzekać w tym okresie na uciążliwe bóle kręgosłupa, (spowodowane wielkością brzucha) oraz nasilające się kłopoty z oddychaniem. 

Pamiętaj!

Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży udaj się na wizytę kontrolną. Twój lekarz może zalecić przeprowadzenie badania, w celu sprawdzenia poziomu żelaza we krwi. Jeżeli masz grupę krwi RH-, to w najbliższym czasie otrzymasz pierwszą dawkę globuliny -RH. Drugą – tuż po porodzie. Jest to standardowa procedura, pozwalająca uniknąć konfliktu serologicznego (gdy dziecko ma grupę krwi RH+).

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55