Twoje organy wewnętrzne są coraz bardziej ściśnięte. Serce pracuje znacznie szybciej niż wcześniej, dlatego odczujesz zwiększone zmęczenie i kłopoty z oddychaniem. Na nogach i dłoniach możesz zauważyć obrzęk, poczuć mrowienia i skurcze. Na twarzy zwykle pojawiają się oznaki zmęczenia, przebarwienia bądź zaczerwienienia. W tym okresie szczególnie wrażliwy będzie twój układ pokarmowy. Dziecko uciskając na żołądek powoduje, że jesz bardzo oszczędnie. Mogą dotknąć cię również kłopoty z koncentracją. Będziesz bardziej rozkojarzona i zamyślona, a zwyczajne czynności (np. wstawanie z łóżka) będą wymagać od ciebie nie lada wysiłku i dłuższego czasu.
Pamiętaj!
Na tym etapie powinnaś udawać się na wizyty lekarskie średnio co 2 tygodnie, a w ostatnich tygodniach ciąży nawet co 7 dni. Pamiętaj o badaniu USG.
Dziecko w twoim łonie mierzy 28 cm, waży natomiast ok. 1,6 kg. Jego mózg rozwija się w bardzo szybkim tempie. Mniej więcej w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży u płodu pojawiają się tęczówki. Większość dzieci rasy białej rodzi się z niebieskimi oczami, jednak barwa ta może ulec zmianie w ciągu pierwszych tygodni lub miesięcy życia. Ostateczne ustalenie pigmentacji tęczówki wymaga kontaktu ze światłem słonecznym. Malec połyka bardzo duże ilości płynu owodniowego, a także wydala do niego mocz. Często także otwiera i zamyka oczy. Przygotowuje je do życia poza organizmem matki. Jego źrenice rozszerzają się, reagując na wiązkę czerwonego światła, która przenika do macicy.