Twoja macica zajmuje całe miejsce w miednicy oraz sporą część jamy brzusznej, co powoduje pewien dyskomfort. Możesz zaobserwować sączenie się wód płodowych oraz pojedyncze skurcze, które od razu znikają. W tym okresie mocno odczujesz zmęczenie towarzyszące przebiegowi ciąży. Twoja waga od jej początku wzrosła średnio 11-16 kg, dlatego możesz czuć się obolała i zmęczona. Jednak cały ten trud wynagrodzi ci pojawienie się na świecie ukochanego maleństwa.
Pamiętaj!
Udaj się na kolejne badanie kontrolne. Jeżeli dostrzeżesz wyciek wód płodowych o kolorze przeźroczystym bądź zielonkawym, a także różową wydzielinę na bieliźnie lub też poczujesz silne regularne skurcze w podbrzuszu – udaj się jak najszybciej do szpitala.
W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży twoje dziecko mierzy aż 36 cm i waży nieco ponad 3,25 kg. Płuca płodu są już w pełni dojrzałe, wytwarzają też coraz więcej surfaktantu (czynnika powierzchniowo czynnego). Pępowina osiąga długość 51 cm i jest odpowiednia do wysokości dziecka. Produkowane przez ciebie hormony ciążowe mogą sprawić, że dziecko, tuż po porodzie, będzie miało obrzmiałe sutki, z których mogą wydostać się minimalne ilości mleka. Także narządy płciowe są zwykle powiększone i przekrwione. Jednak wszystko wróci do normy niedługo po porodzie. Twoje dziecko w chwili narodzin ma 300 kości, jest ich dużo więcej niż u dorosłego człowieka. Część z nich zrasta się w okresie niemowlęcym.