Najczęstszą oznaką ciąży jest brak miesiączki. Zdarza się jednak, że krwawienie nie pojawia się z innych powodów. Silny stres, przemęczenie organizmu, choroba, a także zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz wahania wagi ciała mogą spowodować zahamowanie twojej menstruacji. Jednak, jeśli temu zjawisku towarzyszą inne symptomy, np. podwyższona temperatura ciała, zwykle wskazuje to na ciążę. Już w jej piątym tygodniu odczujesz najprawdopodobniej wzmożoną potrzebę oddawania moczu, co spowodowane jest naciskiem macicy na pęcherz. Cały czas ulega powiększeniu, przystosowując się do zmian w niej zachodzących. Będziesz bardziej wrażliwa na zapachy, a twój smak zmieni się i wyostrzy. Możesz odczuwać zarówno brak łaknienia, jak i nadmierny apetyt (zwłaszcza na niektóre potrawy). Dziwny, metaliczny posmak w ustach jest naturalnym objawem ciąży. Być może poczujesz się bardziej zmęczona i ospała niż zazwyczaj.

Pamiętaj!

Gdy zaczniesz tylko podejrzewać, że jesteś w ciąży, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem lub przychodnią. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzony zostanie ogólny wywiad oraz wstępne badania (m.in. analiza krwi i moczu, pomiar ciśnienia, ustalanie wagi ciała), w celu sprawdzenia twojego stanu zdrowia. Już na trzy miesiące przed planowaną ciążą i do końca pierwszego trymestru powinnaś zacząć przyjmować kwas foliowy.
W pierwszym okresie ciąży wizyty lekarskie będą się odbywać, średnio co 4 tygodnie.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy

Forum

Newsletter

Zapisując sie do naszego newslettera, otrzymasz zawsze sprawdzone informacje. Zostaw swój e-mail i bądż na bieżąco!

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55