Kalkulator skali APGAR

Pierwsze badanie dziecka - ocena w skali APGAR

Skala APGAR służy do określenia stanu noworodka chwilę po urodzeniu (pierwsza i piąta minuta po przyjściu na świat oraz w szczególnych przypadkach w dziesiątej minucie po porodzie). Celem jest szybka oceny stanu fizycznego noworodka.

Na podstawie skali APGAR podejmowane są decyzje terapeutyczne i ewentualna szybka interwencja i intensywna terapia noworodka. Pięć czynników jest wykorzystywanych do oceny stanu fizycznego noworodka po porodzie. Każdy z parametrów jest oceniany na zero, jeden lub dwa punkty. Uzyskiwany wyniki mieści się w wartościach pomiędzy zerem a dziesiątką.

Skala i parametry oceny użyte w kalkulatorze:

Dziecko jesto ceniane w skali od zera do dwóch ze względu na pięć następujących parametrów:

(appearance or colour)
- zabarwienie powłok skórnych
(pulse or heart rate)
– puls i akcja serca(częstość uderzeń serca na minutę)
(grimace or reflexirritability)
- grymas na zadany impuls (reakcja na bodziec bólowy)
(activityor muscle tone)
- napięcie mięśniowe
(respiration)
– oddychanie (częstość na minutę i ewentualny wysiłek oddechowy)

Skala APGAR

0 puntków ⇓ 1 punkt ⇓ 2 punkty ⇓ Wynik: ⇓
Zabarwienia powłok skóry: Sine, blade zabarwienie całych powłok skórnych Normalny kolor powłok skórnych oraz sine zabarwienie rąk i nóg Różowy kolor powłok skórnych (« wybierz)
Puls: Brak <100 >100 (« wybierz)
Grymas na zadany impuls: Brak reakcji na bodziec bólowy Jedynie grymas twarzy na bodziec bólowy Aktywna reakcja na bodziec bólowy (« wybierz)
Napięcie mięśniowe: Brak ruchów noworodka Leniwe ruchy rąk i nóg Aktywne ruchy mimowolne (« wybierz)
Oddychanie: Brak oddechowych ruchów klatki piersiowej Powolne lub nieregularne ruchy oddechowe klatki piersiowej Prawidłowa częstość oddechów, prawidłowy wysiłek (« wybierz)
Suma punktów: 0

Interpretacja wyniku:

  • 10-9 punktów – stan noworodka dobry; twoje dziecko może samodzielnie podjąć wszystkie podstawowe funkcje życiowe.
  • 8-7 punktów – zmęczenie porodem; stan noworodka dobry; twoje dziecko może samodzielnie podjąć wszystkie podstawowe funkcje życiowe.
  • 6-4 punktów – stan noworodka średnio-ciężki; dziecko wymaga bacznej obserwacji. Konieczne jest wykonanie dodatkowych badań w pierwszych tygodniach życia dziecka.
  • 3-0 punkty – stan noworodka bardzo ciężki.

Badanie jest powtarzane, ponieważ poszczególne parametry zwykle poprawiają się już po upływie kilku minut. Słabszy wynik pierwszego badania o niczym więc nie przesądza, jeśli kolejne są coraz lepsze.

Test nie jest przeznaczony do oceny odległego stanu zdrowia dziecka, jego zachowania rozwoju psychicznego czy fizycznego. Ważne dla rodziców udających się na salę porodową jest to, aby zrozumieć, że noworodek, który otrzymuje mniej niż dziesięć punktów, szczególnie w pierwszej minucie życia, jest na ogół całkowicie zdrowy. Lekarz prowadzący poród, położna lub obecny przy porodzie neonatolog wytłumaczą Ci, dlaczego Twoje dziecko dostało tyle i tyle punktów w skali APGAR.

Zobacz również: Artykuł dotyczący skali APGAR.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55