Nasi eksperci

Przyczyny braku pokarmu

odpowiedzi Monika Markowska
mariloth

Pani Moniko, po urodzeniu pierwszego dziecka właściwe od początku musiałam je dokarmiać. Córkę udało się karmić piersią do szóstego miesiąca, ale pokarmu ciągle brakowało. Jakie są najczęstsze przyczyny braku pokarmu? Czy raczej są to uwarunkowania biologiczne czy duży wpływ na ilość pokarmu może mieć też psychika? Pozdrawiam.

Pytający: mariloth

Witam!

Z informacji, które Pani podała wnioskuję, że mamy do czynienie z tzw. rzeczywistym niedoborem pokarmu, o którym mówimy, gdy dziecko karmione wyłącznie piersią, nie osiąga prawidłowych przyrostów masy ciała, a czynniki ze strony dziecka zostały wykluczone. Przyczyny niedoboru pokarmu mogą mieć rozmaite podłoże. Ogólnie można by je podzielić na:

Zmniejszenie popytu
, czyli niedostateczne opróżnianie piersi, związane z nieprawidłową techniką karmienia, zaburzeniem mechanizmu ssania poprzez podawanie butelki, smoczków, uspokajaczy, bezpodstawne dokarmianie czy dopajanie co wiąże się z niedostateczną stymulacja piersi, zbyt mała częstość i zbyt krótkie karmienia powodujące zahamowanie procesu wytwarzania mleka

Zmniejszenie podaży
, czyli zbyt mała ilość pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka.
Druga przyczyna (matczyna) ma częstszy związek z czynnikami psychicznymi, o których Pani wspomina. Istotne znaczenie w zahamowaniu laktacji ma przewlekły stres, zmęczenie u matki, brak wiary w możliwości wykarmienia dziecka dlatego tak ważne jest wsparcie i pomoc otoczenia, a często wykwalifikowanego personelu. Przyczyną zbyt małej podaży mogą być również zaburzenia hormonalne, zabiegi chirurgiczne w obrębie gruczołu piersiowego, palenie tytoniu, przyjmowanie niektórych leków, sporadycznie niedorozwój tkanki gruczołowej.

Zawsze należy jednak pamiętać, że biologiczne czynniki usposabiają nas kobiety i predysponują do efektywnego macierzyństwa i nie należy zakładać, że będzie inaczej. Drogie Mamy, uwierzcie w siebie tak mocno jak wierzy w Was Wasze dziecko.

Pozdrawiam.

Monika Markowska

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

O ekspercie

Położna z blisko 10-letnim stażem pracy.
Posiada uprawnienia położnej środowiskowej. Jest także ekspertem w zakresie promocji zdrowia....

Inni eksperci

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55